Як перевірити ноутбук бу перед покупкою: покрокова інструкція

Діагностика бу ноутбука — обов'язкова процедура перед покупкою. Важливо не лише візуально його оглянути, а й ретельно протестувати “залізо”. Як самостійно впевнитися у справності вживаної техніки — розповідаємо у статті.


З чого почати вибір бу ноутбука?


Перш ніж купити ноутбук бу, зверніть увагу на наступні нюанси в оголошенні:


Вартість

Проаналізуйте скільки коштує ноутбук такої моделі в Інтернеті. Якщо в оголошенні ціна бу ноутбука вдвічі менша, ніж нового пристрою — це привід насторожитися. Особливо, коли в описі сказано, що він в ідеальному стані та ні разу не був у ремонті. У 99% випадків подібні покупки закінчуються втратою грошей або часу.


Передоплата

Не радимо відправляти продавцеві повну передоплату. Надіслати невелику суму, яка покриє вартість доставки, – так, це нормальна практика. Продавці теж перестраховуються на випадок, якщо покупець раптом передумав забирати посилку.

Якщо продавець просить відправити передоплату в більшому розмірі — будьте обачні. Можливо, це оголошення шахраїв, які перестануть відповідати на дзвінки та повідомлення як тільки отримають кошти. Або ж надішлють відвертий брухт. Найчастіше такі оголошення підкріплюються дуже низькою ціною ноутбука.


Як купити ноутбук бу

Виробник

Обираючи ноутбук бу, віддавайте перевагу пристроям відомих виробників. До них легше знайти драйвера і супутнє програмне забезпечення. Крім того, такі ноутбуки прості в обслуговуванні. Тож у разі поломки вартість заміни комплектуючих буде дешевше.


Найбільш популярними є ноутбуки наступних брендів:

● Lenovo

● ASUS

● HP

● Acer

● Dell

● MSI


Діагностика ноутбука бу


Візуальний огляд

Відкрийте і закрийте кришку ноутбука. Перевірте, чи немає скрипів чи люфтів. Зверніть увагу, чи щільно закритий корпус ноутбука, чи немає тріщин або відколів. Витягніть батарею й огляньте її на наявність здуття або пошкоджень.


Уважно огляньте гвинтики в корпусі. Якщо продавець зазначив, що у ноутбуці нічого не замінювалося і він не розбирався, то гвинтики не повинні бути «злизані». Якщо їх відкручували — це буде візуально помітно. На капелюшку або корпусі залишаться невеликі подряпини. Цілком можливо, що ноутбук бу розбирали для очищення або заміни термопасти.


Діагностика ноутбука перед покупкою

Перевірте візуально екран. Наявність пошкоджень, тріщин або сколів – не норма.


Включення пристрою

Радимо включати ноутбук бу в автономному режимі роботи від акумулятора. Поки будуть виконуватися подальші перевірки, протестуйте, як поводиться батарея.

Рекомендуємо купувати бу ноутбук з вже встановленою операційною системою. Це дозволить перевірити як працюють компоненти пристрою. Якщо ОС не встановлена і продавець відмовляється попередньо встановити — візьміть з собою на огляд флешку з інстальованою Live CD (будь-який Windows або Linux дистрибутив). Запустити потрібну версію ОС можна безпосередньо таким чином. Звісно, це не замінить повноцінну систему, але цього вистачить для перевірки справності ноутбука.

Візьміть до уваги, що пристрій з «чистою» операційною системою буде включатися швидко. Якщо ж на ньому залишилися користувацькі програми і файли — це займатиме більше часу.


Перевірка клавіатури і тачпада

Після включення ноутбука перевірте робочий стан клавіатури. Створіть текстовий файл і наберіть перевірочний текст. Пам'ятайте, що натискання деяких системних клавіш (F1-F12 і т.д.) у текстовому файлі не перевірити. Для цього найкраще використовувати спеціальні програми. Приміром таке портативне ПЗ:

  • PassMark KeyboardTest

  • Keyboard Test Utility

При перевірці клавіш зверніть увагу на тактильну віддачу. Клавіші не повинні «залипати» при натисканні. Це також важливо, якщо не планується підключати до ноутбука зовнішню USB-клавіатуру.


Тачпад перевіряється дослідним шляхом. Протестуйте, чи розпізнає він кілька пальців, чи працюють ліва та права клавіші миші.


Перевірка екрану

Після включення ноутбука варто уважно оглянути його екран. Зображення повинно бути чітким, без темних смуг і плям. Якщо видимих дефектів немає, перевірте матрицю на наявність «битих» пікселів. Неозброєним оком це зробити важко, тому краще використовувати спеціальний софт. Наприклад, програму IsMyLcdOK. Її не потрібно встановлювати, а можна без проблем запустити з флешки. Вона дозволить здійснити перевірку конкретного кольору або градієнта (як горизонтального, так і вертикального). Якщо «биті» пікселі будуть виявлені, ви побачите сповіщення.


Перевірка жорсткого диска

Якщо хочете купити бу ноутбук, що прослужить роки, обов'язково радимо перевірити стан жорсткого диска. Швидкість запису і читання впливає на швидкість роботи всієї системи, а також встановлених на неї програм та ігор.


Варто пам’ятати, що час служби накопичувачів обмежений. Це пов'язано безпосередньо з часом експлуатації жорсткого диска і кількістю перезаписів його осередків. Якщо жорсткий диск використовувався занадто довго або активно, він може швидко вийти з ладу. А це загрожує втратою всієї збереженої інформації.

Рекомендуємо перевірити стан накопичувача за допомогою утиліти CrystalDiskInfo. Отримавши інформацію про технічний стан пристрою, температуру накопичувача і час роботи, буде простіше приймати рішення про покупку. Більше 70 000 годин роботи накопичувача — поганий показник. У майбутньому ймовірно доведеться замінити жорсткий диск, тому в цьому випадку радимо торгуватися.


Перевірка оперативної пам'яті

Щоб детально продіагностувати бу ноутбук, перевірте оперативну пам'ять. Її обсяг повинен збігатися із заявленим продавцем.

Ніякі додаткові утиліти для перевірки не знадобляться. Клікніть по іконці «Мій комп'ютер» правою кнопкою миші, а потім виберіть з контекстного меню рядок «Властивості». У вікні з’явиться інформація про систему та доступний обсяг оперативної пам’яті. У нових версіях Windows 10 ця інформація знаходиться в розділі «Про систему» (вікно «Параметри», вкладка «Система»).Щоб переконатися у тому, що оперативна пам’ять (RAM) працює без помилок, запустіть спеціальний тест. Для цього знадобиться стороннє програмне забезпечення. Рекомендуємо утиліту MemTest86. Потрібно лише записати образ утиліти на флешку, а потім завантажитися з накопичувача при включенні ноутбука. Програма покаже не тільки обсяг кеша L1-L3 і таймінги, але й повідомить про помилки, знайдені під час перевірки. Врахуйте, що для повноцінного тесту буде потрібен деякий час.


Перевірка відеокарти, процесора та системи охолодження

Навіть якщо ви хочете купити ноутбук дешево, він повинен добре справлятися з навантаженнями.


Ми не дарма об'єднали у цьому розділі відразу три тести. Річ у тому, що в процесі діагностики варто не тільки перевірити працездатність графічного адаптера і процесора, але й системи охолодження.

Для перевірки зазначених компонентів потрібна спеціальна програма, щоб запустити стрес-тест.


Перевірені безкоштовні рішення для цього:

● AIDA64

● 3DMark

● Everest

● CPU-Z або GPU-Z


Під час тесту процесор і відеокарта бу ноутбука завантажуватимуться на максимум. На цьому моменті зверніть увагу на те, як елементи справляються з навантаженням. Звичайно, результати будуть залежати від потужності процесора або адаптера. Однак радимо звернути увагу і на температуру компонентів.


Якщо система охолодження ноутбука в нормі, вона автоматично включається на повну потужність при досягненні певного температурного порогу. Гул кулерів, які не дають компонентам занадто нагрітися, — доказ тому. Якщо при цьому температура відеокарти/процесора все одно залишиться занадто високою (~ 90 C°) — це привід поцікавитися у продавця, чи проводилось очищення ноутбука і заміна термопасти. Якщо ні — рекомендуємо просити знижку. У майбутньому без цієї процедури не обійтися.


Якщо під час тестів пристрій вимикається — краще відмовитися від покупки. Це перша ознака того, що графічний прискорювач або CPU не в порядку. Заміна цих компонентів обійдеться недешево.


Радимо ретельно перевіряти роботу системи охолодження пристроїв бренду Hewlett-Packard. Ноути HP часто «грішать» перегріванням, гучними кулерами та підвищеною температурою комплектуючих.


Якщо ж збираєтеся купити ігровий ноутбук — рекомендуємо обирати пристрої з дискретними відеокартами Nvidia або AMD. Вбудована графіка Intel справляється з іграми на порядок гірше.


Перевірка батареї

Головна перевага ноутбука — можливість автономної роботи. Якщо ж акумулятор сильно зношений, то працювати без підключення до мережі бу ноутбук буде недовго. Тож радимо ретельно перевірити цей параметр перед покупкою.


Перевірка батареї бу ноутбука

Утиліта AIDA64 – найпростіше рішення для цього. Потрібні рядки знаходяться у розділі «Комп'ютер», вкладці «Електроживлення». Тут можна подивитися паспортну місткість батареї, а також фактичну місткість при повній зарядці. Чим більше різниця між цими значеннями, тим менше буде термін роботи ноутбука без підключення до мережі.

Крім того, так можна проглянути показник ступеня зношеності акумулятора у відсотках. Чим він нижче, тим краще.


Перевірка портів, Bluetooth і Wi-Fi

Якщо бу ноутбук обладнаний бездротовим адаптером Wi-Fi або Bluetooth, не забудьте перевірити їх. Якщо точки доступу бездротового зв'язку поблизу немає, створіть точку доступу на своєму смартфоні та приєднайтеся до неї.

Упевніться, що порти ноутбука працюють. Вставте принесену з собою флешку в кожен USB порт. Приєднайте до роз'єму Mini-Jack навушники або колонки. Переконайтеся, що звук відтворюється без переривання чи інших дефектів.


Софт для перевірки ноутбука бу


Перед тим, як відправитися купувати бу ноутбук, радимо відразу записати на флешку наступні утиліти для повної діагностики:


● Live CD (Windows, Linux або MacOS)

PassMark KeyboardTest

Keyboard Test Utility

IsMyLcdOK

CrystalDiskInfo

MemTest86

AIDA64

3DMark

Everest

CPU-Z або GPU-Z


Завантажити цей софт можна без проблем в Інтернеті. Врахуйте також момент — якщо купуватимете MacBook бу, для деяких утиліт може знадобитися аналог.

Пам’ятайте, чим детальніше ви перевірите всі компоненти бу ноутбука, тим кращим буде уявлення про можливі проблеми у майбутньому. Адже вам ні до чого платити за те, що в теорії скоро вийде з ладу.


Проте, без належних навичок, досвіду і знань врахувати всі моменти досить складно. Тому радимо довірити перевірку експертам – вони володіють інформацією про різні моделі та точно знають їх слабкі місця. Тож допоможуть не тільки заощадити гроші, але і нерви.


17 переглядів0 коментарів