Як вибрати велосипед бу: рекомендації експертів

Купити велосипед бу – задача не з простих. Якщо не протестувати детально, є ризик отримати двоколісного із несправностями і виявити їх уже після розрахунку. Неробочі гальма, трансмісія чи пошкоджені запчастини – “верхівка айсберга” всіх проблем, які часто приховують недобросовісні продавці.


Як уникнути помилок під час вибору та перевірки велосипеда “з рук” – детально розповідають експерти CheKit у цій статті.


Як підібрати бу велосипед?


Перед тим як шукати оголошення, радимо визначитися з типом і моделлю. При виборі розміру рами варто врахувати зріст і вік майбутнього власника. Для цього скористуйтеся наступними нормами співвідношення рами і зросту велосипедиста:


Як підібрати велосипед бу

Наступним кроком визначте, який тип велосипеда потрібен. Подумайте, де та як часто на ньому будуть їздити, які характеристики для цього потрібні.


Радимо скористатися наступною класифікацією:


1. Міський велосипед


Призначений для їзди по асфальтованих дорогах і тротуарах. Радимо купувати стріт-байк з урахуванням стилю катання та особливостей міста, в якому живете.


Для міста-мільйонника підійде шосейний велосипед. Особливості конструкції та легка вага роблять його лідером за швидкістю. За умови якісного дорожнього покриття, можна легко долати великі відстані.

як купити шосейний велосипед бу

Для катання по рівнинній місцевості радимо обрати круїзний велосипед – не розрахований розвивати велику швидкість, але комфортабельний для неквапливих прогулянок. Крім того, до нього можна прикріпити корзину чи багажник.


Круїзний велосипед

Ще один варіант для пересування по місту — електровелосипед. Коштує дорожче, але екологічний і працює на базі електричного мотору.


Типи електровелосипедів:

 1. “Фанові” — принцип роботи схожий на мотоцикл, прикладати зусиль для переміщення не потрібно.

 2. Спортивні — потрібно крутити педалі як на стандартному велосипеді.

Як купити електровелосипед бу

Радимо перевірити потужність двигуна, тип акумулятора, пробіг і максимальну швидкість, яку розвиває ровер. Проаналізуйте скільки коштує велосипед. Ціна нових моделей стартує від 20 тис. грн. Якщо ж електровелосипед бу набагато дешевший — краще відмовитися від покупки.


2. Гірський велосипед


Вважається «позашляховиком» у світі велолюбителів. Універсальний і прохідний. Підходить для комфортної їзди як по бездоріжжю, так і по рівній поверхні.


Гірський велосипед

В залежності від стилю катання існують такі підвиди: даунхіл, крос-кантрі, фрірайд, дьорт, фрістайл. Кожен з них відрізняється діаметром коліс, жорсткістю, амортизацією та рамою. Тож обираючи гірський велосипед, визначтеся, який зі стилів ближче.


3. Гібридний велосипед


Це універсальний варіант, який підходить для різних типів місцевості. Має більшу прохідність і міцну раму. Проте, поступається шосейному у швидкості.


Гібридний велосипед

4. Спортивний велосипед


Використовується у велогонках на спеціально підготовлених трасах з рівним гладким покриттям. Модель призначена для швидкісної їзди, а колеса додатково оснащуються спеціальними вузькими покришками.


Як купити спортивний велосипед бу

Обирайте спортивний велосипед бу відповідно до стилю катання:


 • Крос-кантрі – їзда по кам’янистій нерівній поверхні. Краще, щоб такий велосипед був укомплектований надійною амортизаційною системою.

 • Циклокрос – змагання на змішаній трасі. Для них підбирайте ровер, що включає функції шосейних і гірських моделей.

 • Екстремальне катання – стиль для любителів гострих відчуттів. Для цього обирайте максимально надійну модель.


5. Дитячий велосипед


Моделі бувають двох-, трьох- і чотирьох-колісними. Облаштовані гальмами на педалях та однією передачею.


Як правильно обрати дитячий велосипед бу

Обираючи дитячі велосипеди бу, радимо дотримуватися наступних правил:


 • купувати модель відповідно до зросту та віку дитини

 • звертати увагу на варіанти, де висота керма та сидіння регулюється

 • шукати велосипед з додатковими колесами для дітей, які тільки вчаться кататися


Як підготуватися до перевірки бу велосипеда?


Перш ніж купити ровер бу, уважно проаналізуйте оголошення. Рекомендуємо врахувати наступні аспекти:


 1. Фото. Переконайтеся, що зображення реальне, а не завантажене з Інтернету. Для цього скористайтеся сервісом Google Images.

 2. Опис моделі. Чим детальніший, тим краще. Переконайтесь, що вказані виробник, модель, термін користування та основні технічні характеристики.

 3. Репутація продавця. Деякі платформи надають дані про рейтинг продавців. Радимо таким чином перевірити попереднього власника.

 4. Документи на бу велосипед. Наявність паспорту і гарантійного талону – буде перевагою. Якщо продавець відмовляється їх надати, є ризик, що велосипед крадений.


Не бійтеся ставити продавцеві питання. Радимо уточнити такі моменти:


 1. Скільки років велосипеду?

 2. Який пробіг у моделі? Добросовісний продавець відповість вам на це питання хоча б приблизно.

 3. Як часто ремонтували велосипед? Які деталі замінено? Ремонтували самостійно чи користувалися послугами майстра?

 4. Чи був велосипед колись у ДТП?


Перевірити правдивість відповіді на останнє питання, можна під час огляду. Уважно розгляньте стан керма, педалей, заднього перемикача. Якщо знайшли горизонтальні подряпини чи тріщини — ймовірно, що велосипед потрапляв у ДТП.


Що брати з собою на огляд?


Щоб ретельно перевірити велосипед бу перед покупкою, радимо взяти з собою:


 1. Вижимку – для перевірки стану ланцюга велосипеда та пов’язаних з ним деталей.

 2. Мультитул – допоможе перевірити щільність фіксування болтів, а також підлаштувати модель під необхідні параметри.

 3. Роздруківку схеми конструкції моделі – дозволяє вивчити особливості будови велосипеда від виробника, а також з’ясувати, що попередній власник змінював.


Радимо також взяти з собою друзів або родичів. Так буде простіше помітити всі недоліки.


Технічна перевірка бу велосипеда


Візуальний огляд

Розпочніть з діагностики рами, це основа велосипеда. Перевірте наявність тріщин, вм’ятин і зварних швів. Пошкодження в районі рульового стакана та підсідельного штиря – теж поганий знак.


Деякі тріщини помітні не відразу, але їх видасть скрип під час тест-драйву.


При огляді рам з алюмінію, сталі чи титану пошкодження помітні неозброєним оком. З карбоновими рамами складніше – для огляду потрібно спеціальне обладнання та хімічні реактиви, тому виконати діагностику такої рами самостійно буде складно.


Зверніть увагу на якість фарбування поверхні: здуття фарби вказує на розвиток корозії.


Перевірка деталей


 • Стан рульової вилки

Щоб перевірити, чи не зігнутий шток чи ноги, відійдіть від велосипеда на 2.5-3 метри і подивіться на вилку з боку. Перевірте корону і бустер вилки на відсутність тріщин. Протестуйте як працюють регулювання: компресія, відскік і блокування. Якщо вилка повітряна, рекомендуємо перевірити як працює повітряна камера — накачати і здути, потім знову накачати.

Ноги вилки не повинні мати люфт. Перевірити це, можна заблокувавши переднє колесо за допомогою переднього гальма, злегка підштовхуючи велосипед вперед-назад, руками тримаючись за кермо.

Технічна діагностика бу велосипеда

Огляньте стан сальників, чи не пропускається масло. Якщо на вилці є подряпини або вм'ятини на ногах — вона буде пропускати масло.


Купуючи спортивний велосипед бу, зверніть увагу на особливості геометрії рами. Цей критерій впливає на «поведінку» велосипеда: ЕТТ, колісну базу, довжину пір’я рами, кут рульової.


 • Кермо

Кермо, виноси і підсідельний штир не повинні бути погнутими або мати вм'ятини. Інакше їх доведеться замінити.


Спробуйте змінити висоту сідла — якщо підсідельний штир вільно та без помітного люфту рухається по всій довжині рами, це хороший знак. Сідло не повинно "ходити" щодо підсідельного штиря, а замок має надійно його фіксувати. Напрямні сідла теж не мають бути погнуті.


 • Колеса

Переверніть велосипед і прокрутіть колеса — вони мають крутитися довго і рівно. При натисканні пальцем на колесо просвіт між ободом і шиною повинен залишатися незмінним. Допустимий огріх у траєкторії руху колеса – 5-10 мм. Спиці рівні, без слідів корозії. Якщо вісімка помітна неозброєним оком — купувати не варто, доведеться придбати нові колеса.


Як перевірити колеса бу велосипеда

Перевірте рівень натягу спиць. Якщо колесо рівне, а спиці натягнуті нерівномірно — колесо з "вісімкою" витягали спицями, але обід залишився кривим.


 • Касета і ланцюг

Касета складається з кількох зірок, на які одягається ланцюг. Щоб перевірити його стан, використайте спеціальний вимірювач – якщо він провалюється між ланками, деталь потрібно замінити. Огляньте зірки на касеті — гострі кінці свідчать про знос деталі.


Як перевірити касету бу велосипеда
 • Система передач

Огляньте стан тросів бу велосипеда: відсутність іржі та заломів, а також нерозпушені кінці – — гарантія того, що заміну цих запчастин не доведеться робити.


Радимо переконатися у відповідності швидкостей і зірок. Перша зірка найменша, розташована ближче до рами. Ззаду — найбільша. Якщо вони розміщені не по порядку, ланцюг може періодично перескакувати з однієї зірки на іншу або "прокручувати". Так зірки швидше зношуються, а сам ланцюг — розтягується. Це призведе до витрат на нові деталі в майбутньому.


Подивіться на стан заднього перемикача: зірочки і ролики повинні знаходитися на одній прямій. Якщо перемикач кривий — велосипед падав.


Радимо бути обачними з такими екземплярами. Якщо кривий перемикач потрапить при їзді у спиці та намотається на колесо, ланцюг порветься. В такому випадку є ризик впасти з велосипеда.


 • Втулки і каретка

Каретка при обертанні педалей не повинна хрустіти. Порухайте шатуни – якщо виникає люфт або сторонні звуки, значить є несправності. Другий варіант перевірки – це зняти передні зірки, зачепити їх за раму і провернути шатуни. Якщо сторонніх звуків немає — каретка в нормі.


Перевірка каретки бу велосипеда

Радимо прокрутити злегка колесо, щоб перевірити стан втулок. Воно має плавно і повільно зупинити своє обертання. Якщо колесо після зупинки врівноважене відносно центру ваги — це відмінний показник. Зверніть увагу, що такі втулки як Shimano Deore, Deore LX, Deore XT і XTR повинні крутиться довше.


Не радимо купувати велосипед бу, якщо є низка несправностей:


 • тріщини в районі рульового стакана та підсідельного штиря по шву зварювання

 • знос ланцюга, кареткового вузла та пошкодження зірок

 • поломки, пов’язані з функціонуванням підшипників і втулок

 • «вісімки» на ободі

 • знос рульової або амортизаційної вилки

 • порушення у роботі дискових гальм


Тест-драйв


Перед тим, як купити велосипед бу, радимо проїхатися. Перевірте, чи комфортно сидіти і рухатися на велосипеді. Протестуйте розгін, роботу гальм і амортизаційних функцій.


Рекомендуємо покрутити рулем, проїхатися по нерівній дорозі та натиснути на кермо кілька разів зверху. Якщо деталь входить плавно і без сторонніх шумів — все в нормі. Якщо ж кермо під час їзди «б’є» по рукам і рухатися не комфортно, доведеться замінити рульову вилку.


Щоб перевірити гальма, натисніть кілька разів на гальмівні ручки. Вони мають спрацьовувати плавно й одночасно. Під час їзди різко загальмуйте. Якщо з’являються скрип або писк, гальмівні колодки потрібно буде змазати або замінити.


Пам’ятайте, що гальмівний диск має бути рівним, без розводів і плям. Його можна відремонтувати, але це привід поторгуватися.


Тест-драйв велосипеда

Ми описали ключові моменти перевірки. Проте, купівля бу велосипеда має ще безліч нюансів, які складно врахувати самостійно. Тому, якщо є сумніви, радимо довіритися спеціалісту, який проведе техогляд і доступно пояснить, як підібрати велосипед бу, який прослужить роки.


41 перегляд0 коментарів